Przebojem od kuchni

Na co zwrócić uwagę przy wyborze płytek do kuchni?


Powrót wiosny sprawia, że wszystko wydaje nam się piękniejsze, świeższe i weselsze. Nadszedł długo wyczekiwany czas kwiatów, słońca i wszystkiego chce się nam bardziej. „Przezimowaliśmy” stare kafelki, odrapany stół i niezbyt stabilne krzesło. Być może nie przeszkadzały aż tak bardzo, a może nie chcieliśmy brać się za coś, na co i tak nie mieliśmy pomysłu. Przybywa jednak artykułów z niezastąpionymi poradami – wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że czas najwyższy na metamorfozę kuchni.


 Bo w modnie urządzonej kuchni możemy po prostu miło spędzić czas! Na początek dobieramy odpowiedni kolor. Do małych, wąskich kuchni odradzamy ciemne barwy – nie jest mitem to, że ją przytłoczą. Na takie odcienie mogą pozwolić sobie właściciele przestronnych i dobrze oświetlonych metraży. Jednak tegoroczna wiosna zwiastuje, że najmodniejsze będą dalej jasne wnętrza. Odcienie bieli, szarości, beżu i pastele współgrać mają z równie jasnymi, matowymi meblami. Styl skandynawski nadal króluje!


Rozmiar kafli ściennych to ciekawy temat. Z jednej strony nastał okres wielkich formatów, zaś z drugiej, projektanci i dekoratorzy nie zdecydowali się jednoznacznie usunąć z kuchni płytek a’la cegiełki, nieregularnie zakończonych lub frezowanych, typu metro. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Jeśli chodzi o kształt, to prym wieść będą płytki heksagonalne. Przypominające plastry miodu idealnie wkomponują się w każdą kuchnię – wystarczy położyć je na fragmencie ściany i uzyskamy nietuzinkowy efekt. Coś na wzór lat. 60. i fascynacji geometrią. Cóż, nie ma co się dziwić, wszak niezwykłą popularnością cieszy się styl vintage.Kiedy kuchnia ulega metamorfozie, bardzo ważną kwestią jest dobór płytek podłogowych. Posadzka – podatna na częste zabrudzenia i kontakt z wodą ma nie tylko wyglądać – ma być bezpieczna i trwała. I takie są też trendy. Odporne i łatwe w pielęgnacji płytki gresowe idealnie wpisują się w klimat tych miejsc. Tutaj najmodniejsze są większe formaty, a także płytki drewnopodobne – czyli połączenie natury z kreatywnym podejściem nowoczesności.


Prym wiodą płytki matowe, o czym przekonaliśmy się już w zeszłym roku. Zwykłe, monochromatyczne kafle podkreślają minimalistyczny charakter wnętrza. Jest jednak wyjątek – płytki kamieniopodobne – przebojem wkraczają do naszych domów. Lastryko i marmur – te mają błyszczeć.


Warto wspomnieć o płytkach patchworkowych. Coś dla miłośników wnętrz pełnych pasji i życia. Nie sposób oderwać od nich wzroku, dlatego lepiej połączyć je z płytkami bazowymi o stonowanym odcieniu. Subtelnie rozsypane pośród białych lub szarych kafli, mozaiki, w kolorach ziemi przełamane m. in. temperamentną czerwienią, delikatnym błękitem, żółcią, zielenią i pomarańczą stanowią kwintesencję tego, co w patchworkach czaruje – baśniowego uroku.


W kuchni spędzamy wiele, przeważnie pracowitych, godzin. Jeżeli gotowanie sprawia nam przyjemność, to urządzenie kuchni – również. A jeśli z tej czynności nie czerpiemy satysfakcji i traktujemy je jako zwykły obowiązek, to i tak warto otworzyć się na jej aranżację i najnowsze trendy, by później nawet poranna kawa mogła nastrajać pozytywnie na cały dzień.

 

/ 20.03.2019

product