Czas na remont, czyli co warto wiedzieć o płytkachPłytki przegląd, czyli co warto wiedzieć o płytkach

Wybór płytek nie należy do łatwych zadań. W końcu służyć nam  mają na długi lata. Wykończenie ścian w postaci płytek wiąże się z wieloma zaletami: ochronią powierzchnię przed wodą, wilgocią i zabrudzeniami, a ich czyszczenie jest proste i nie wymaga wysiłku. Za co się zabrać jako pierwsze, jakie płytki będą najlepsze? Nie zapominamy o trendach, ale jak podejść do nich od strony praktycznej? Poniżej mały przewodnik po świecie płytek ceramicznych.

Płytki ścienne – świetnie do kuchni, do łazienki

            Najpopularniejszym rodzajem płytek przeznaczonym tylko do układania na ścianach jest glazura. Jest bardziej podatna na uszkodzenia oraz ścieranie od innych rodzajów. Często możemy się spotkać z jej połyskującą wersją (powierzchnia jest po wypaleniu pokrywana szkliwem) i dekoracyjnym wykończeniem z efektem 3D.

Innymi rozwiązaniami na ścianę są: płytki szklane, listwy, dekory i mozaiki. Rynek oferuje wiele różnych kształtów, wzorów i kolorów. I choć kafelki na ścianę pełnią głównie rolę dekoracyjną, w takich miejscach, jak: okolice zlewu, wanny, umywalki, kabiny prysznicowej i toalety, projektanci proponują dekory w których jakość idzie w parze z estetycznym wyglądem.


Płytki gresowe – wytrzymałość na lata

Najbardziej eksploatowanymi pomieszczeniami w domu są na pewno przedpokój, kuchnia i łazienka. W narażonych na częsty kontakt z wodą miejscach najlepiej sprawdzą się płytki gresowe. Gres to materiał wypalany w temperaturze prawie 1200 stopni Celsjusza, dlatego jest bardzo wytrzymały. Płytki wyrabiane z gresu stosowane są głównie na podłogach, ale bez problemu mogą być także umieszczane na ścianach. Jest odporny na warunki atmosferyczne (m.in. na niskie temperatury) i ma niską nasiąkliwość, więc świetnie sprawdzi się także na zewnątrz – na tarasie lub balkonie.

 Jeszcze do niedawna rynek oferował taki rodzaj płytek najczęściej w odcieniach szarości i może dlatego utożsamiany jest głównie z nowoczesną stylistyką. Dzisiaj gres dostępny jest w wielu kolorach i wzorach, również jako  mozaiki. Mówiąc kolokwialnie – jest z czego wybierać.

Za gresem stoi także wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Stosowanie go np. na ścianie w kuchni nie jest konieczne, ale na podłodze sprawdzi się idealnie. W każdym pomieszczeniu.


Jaki rozmiar płytek wybrać?

Kiedy wybór padł już na materiał z jakiego mają być wykonane kafle, czas na najlepszy rozmiar. Uniwersalny charakter mają z pewnością płytki w tradycyjnych rozmiarach  (10x20, 15x15, 20x20) szczególnie tam, gdzie nie ma dużych możliwości aranżacyjnych. Doskonałym wariantem są też płytki o większych wymiarach (60x60 cm, 60x120 cm). Mimo że są trudniejsze w układaniu i docinaniu, zastosowanie dużych płytek jest teraz bardzo popularnym rozwiązaniem. Także na wszystkich ostatnich targach wnętrzarskich to właśnie duże formaty święciły triumfy. Poza wspomnianą trudnością, płytki wielkoformatowe  łatwiej utrzymać w czystości z powodu mniejszej powierzchni fug.

Kiedyś powszechne było myślenie, że do małych pomieszczeń pasują tylko kafle o niewielkim rozmiarze. Dziś coraz częściej się od tego odchodzi. Mała łazienka może zyskać optycznie więcej metrażu przy zastosowaniu dużych, jasnych i błyszczących płytek, które wprowadzą delikatność i harmonię. W takich pomieszczeniach lepiej zrezygnować z mozaik, kontrastowych kolorów i wyrazistych wzorów. Duże łazienki dobrze wyglądać będą i w jasnych, i w ciemnych odcieniach, natomiast rozmiar płytek jest tylko kwestią gustu.  W takich pomieszczeniach śmiało można też stosować połączenia płytek małych z dużymi.

Jak układać płytki w łazience?

Płytki nie muszą pokrywać całych ścian od podłogi do sufitu. Wystarczy zabezpieczyć miejsca wrażliwe na zachlapanie, dlatego w łazience najlepszym rozwiązaniem będzie ułożenie płytek na całej powierzchni podłogi, ale na ścianie do pewnej wysokości – najlepiej 2/3. Przestrzeń za kabiną prysznicową powinna być zabezpieczona do sufitu ewentualnie do jej górnej krawędzi. Ścianę pod kaflami należy także odpowiednio zabezpieczyć, na przykład folią w płynie.


Kształt płytek

            Jeśli masz pomysł jak zaaranżować swoją łazienkę lub kuchnię, wymarzony kształt płytek nie jest żadnym problemem. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są oczywiście płytki prostokątne i kwadratowe, ale coraz częściej widzimy też płytki heksagonalne, które przypominają plastry miodu. Są efektowne, mają w sobie lekkość oraz finezję. Popularne heksagony to fascynacja geometrią, która przerodziła się w alternatywę dla tradycyjnych kafli.

Płytki w kształcie trójkątów. To także powiew czegoś nowego – są zdecydowanie niebanalnym i stylowym dekorem we wnętrzach. To również nic innego jak inspiracja stylem art deco z jego surową linią i bryłami geometrycznymi oraz powrót do lat 60 ub. wieku.

Kafle w klimacie marokańskiej arabeski – będą prezentować się nietuzinkowo w łazience na ścianie z umywalką, jako wykończenie wnęk, centralnej ściany w kuchni, a nawet na podłodze – tak, jak proponuje nam hiszpański Vives.

Sporą popularnością cieszą się także mozaiki, czyli nieduże płytki o wymiarach 2x2 cm lub 5x5, które idealnie nadają się do wykańczania nieregularnych powierzchni takich, jak np. łuki.

Modne płytki do kuchni i łazienki to głównie płytki-cegiełki (typu metro). Przypominają kształt cegły i tworzą duże możliwości aranżacyjne. Można je układać tradycyjnie, jak i z przesunięciem i pod kątem, czyli w jodełkę. A warto wiedzieć, że takie niestandardowe ułożenie stało się tak popularne, że niektórzy producenci oferują płytki, ucięte w taki sposób, aby tworzyły właśnie kształt jodełki (płytki chevron)


Płytki - o czym jeszcze pamiętać?

Najprostszy podział kafli ze względu na strukturę to błyszczące i matowe. Niewątpliwe są to najpopularniejsze struktury płytek, ale nie jedyne. Są jeszcze lappato (połączenie matu i połysku), poler (zewnętrzna warstwa płytki zyskuje połysk), struktura (czyli nierówna powierzchnia płytki) i satyna (lekki połysk). Jakie będą najlepsze? To już raczej indywidualny wybór każdego z nas.  

Z płytkami wiąże się szybki montaż, dość niska cena, łatwa pielęgnacja, niskie koszty utrzymania, ale nim przejdziemy do ich zakupu, należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia i obliczyć odpowiednią ilość płytek – przyjmuje się, że do metrażu doliczyć trzeba jeszcze 10-15%.

Warto też zastanowić się nad wyborem płytek rektyfikowanych. Są to płytki poddane dodatkowej obróbce mechanicznej. Ścięte prosto brzegi kafli są więc równe – kafle w jednym opakowaniu mogą różnić się między sobą maksymalnie tylko do 0,2 mm. Tym samym ilość fugi może być minimalna. Powstaje przy tym zachwycający efekt – płaska i równa powierzchnia (szczególnie przy użyciu płytek wielkoformatowych).

            Jakie jeszcze parametry powinno brać się pod uwagę wybierając kafelki? Odporność na ścieranie. Wyróżnia się pięć klas ścieralności symbol PEI). Im wyższa klasa, tym płytki są bardziej odporne na  ścieranie. Z kolei płytki antypoślizgowe zapewnią większe bezpieczeństwo. Jak poznać taką płytkę? Antypoślizgowość jest oznaczana symbolem R – im wyższa wartość symbolu, tym płytki są mniej śliskie.

            Jeśli kwestie techniczne są ustalone warto pamiętać, by całość była spójna – i  kolorystycznie i stylistycznie oraz, aby wpisywała się w charakter wnętrza.

A kiedy nadal nie masz pomysłu na wymarzone płytki i potrzebujesz wskazówek – skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na pytania i fachowo doradzimy.


product