Jak dobrać fugę do koloru płytek?

Podczas budowy czy remontu domu pojawia się mnóstwo dylematów związanych z decyzjami, które trzeba podjąć, aby wnętrze naszego mieszkania wyglądało nowocześnie i schludnie. Największa liczba pytań i wątpliwości dotyczy przede wszystkim elementów wykończenia, które mają nam służyć przez wiele lat.

Trudne decyzje zakupowe rozpoczynają się już na etapie wyboru płytek i fug. Jak spośród wielu różnych propozycji wybrać fugi pasujące do koloru i stylu płytek? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób poszukujących tradycyjnych i...nieoczywistych rozwiązań!

Jaka fuga do płytek?

Wbrew pozorom nasz wybór nie powinien być determinowany wyłącznie odpowiednim kolorem fug. Doświadczeni specjaliści wiedzą, iż pierwszym krokiem powinien być wybór konkretnego producenta - warto stawiać na uznanych i renomowanych producentów fug, którzy cieszą się dobrymi opiniami wśród klientów. Bo chociaż fuga wydaje się generalnie drobnostką i czymś mało istotnym, pełni kilka ważnych funkcji, o których większość z nas zapomina. Jej nadrzędnym zadaniem jest ochrona podłoża przed wilgocią - dobrze dobrana i położona fuga zapobiega przenikaniu brudu i kurzu w szczeliny, warto również nadmienić, iż wybierając  wysokiej jakości produkt unikniemy szybkiego kruszenia się materiału podczas codziennego, normalnego użytkowania.


Fuga cementowo – żywiczna Fugabella Color

 

Spoina Fugabella Color to supergładkie wykończenie powierzchni. Jest to fuga cementowo-żywiczna do płytek, mozaik i marmurów dostępna w 50 atrakcyjnych kolorach. Produkt green dla biobudownictwa.

Fugabella® Color jest hybrydową spoiną dekoracyjną do powierzchni z gresu, ceramiki, mozaik i kamieni naturalnych. Fugabella® Color charakteryzuje się wysoką twardością powierzchni, niską chłonnością wody, wysoką odpornością na najczęściej spotykane substancje kwasowe i całkowitą jednorodnością koloru.

Aplikacja jest bardzo łatwa, a efekt trwały.

 

Dobieramy kolor fugi do płytek

To, jaki kolor fugi wybierzemy zależy od koloru płytek i naszej kreatywności. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest wybór takiego koloru fugi, który współgra wyglądem płytek, pozostając jednak w ich tle. Przyjęto, że fuga powinna mieć nieco jaśniejszy odcień od płytki. Czy rzeczywiście to jedynie słuszne rozwiązanie?

 

Oczywiście, że nie! Można kierować się zasadą kontrastu, wybierając kolor fug, który będzie wyróżniał się na tle płytek. Świetnym przykładem są tutaj bardzo popularne i lubiane płytki cegiełki w kolorze białym, do których dobiera się czarną fugę. Wygląda to świetnie, utrzymane jest w duchu mody skandynawskiej i minimalistycznej. Stanowi piękne tło do wielu różnych mebli oraz dodatków, czy to w kuchni, czy to w łazience.

 

Innym, równie popularnym rozwiązaniem jest dobór fug tak, aby wraz z płytkami stanowiły jedną całość. Wtedy to fuga nie będzie mocno odcinać się od koloru płytek, dzięki czemu wnętrze będzie bardziej wyciszające i kojące w odbiorze.

 

Wybór fugi powinno determinować również miejsce jej położenia. Pamiętajmy, że jeśli szukamy fug na podłogę, musimy brać pod uwagę ich częstsze mycie. Dobrą opcją jest więc wybór takiego koloru, który w miarę upływu lat nie zmieni znacząco swojej barwy, pozostając ,,w zgodzie” z ogólnym wystrojem wnętrz.

 

A co, jeśli nasze fugi wymagają odświeżenia? W takich sytuacjach warto postawić na sprawdzony środek do mycia fug, który usunie zanieczyszczenia, dbając o to, by nie odbarwiać koloru fug.

 
product