5 pomysłów na modną kuchnię


Modna kuchnia w 2023 roku? Sprawdź najciekawsze inspiracje!

Planowany od jakiegoś czasu remont kuchni to doskonała okazja na dokonanie nie tylko drobnej, ale nawet i gruntownej metamorfozy całego pomieszczenia. Warto więc skorzystać z tej sposobności i choć nasze preferencje bywają rozmaite, to jednak możemy wyróżnić kilka trendów, które cieszą się w ostatnich sezonach szczególnie dużym zainteresowaniem projektantów oraz kupujących.

Hit sezonu w Twojej kuchni? Wybierz cegiełki typu metro!

Wyobraź sobie kuchnię lub jadalnię w klasycznych barwach, której jednak nie można odmówić swoistej nowoczesności. Takim modernistycznym powiewem w Twojej kuchni mogą się stać, popularne w ostatnim czasie wśród kupujących, płytki cegiełki. Wybierając ten rodzaj ceramiki, możemy więc zdecydować się na styl retro, imitujący wnętrza stworzone w latach 60 czy 70 ubiegłego wieku, gdzie położone do połowy wysokości ściany kafelki uzupełniają odpowiednio stylizowane meble oraz elementy wyposażenia. Z drugiej strony, jeżeli na przykład połączymy ceramikę białą z czarną, to otrzymamy doskonały wzór na kompozycję w eleganckim stylu nowojorskim. W aranżacjach takich dobrze zdadzą egzamin białe płytki ścienne Mugat Blanco. Jeśli natomiast postanowimy ułożyć kafelki ukośnie, w tak zwaną jodełkę, to uzyskamy, tak popularne obecnie, minimalistyczne wnętrze.

Kuchnia z nutą patchworku? Wizja nowoczesna i klasyczna

Ciekawą inspiracją do stworzenia unikalnego projektu naszej wymarzonej kuchni lub jadalni może być również patchwork. Wywodzi się on z pracowni krawieckich, gdzie szyjąc ubranie łączono ze sobą skrawki materiałów w różnych wzorach. W ten sposób, z pozornie niepasujących do siebie elementów, tworzono nową i niepowtarzalną zarazem jakość. Patchwork jest stylem atrakcyjnym wizualnie, lecz równocześnie trzeba mieć świadomość, że jest on dedykowany raczej odważnym osobom, które cenią sobie niebanalne rozwiązania.

Projektując kuchnię w stylu patchworkowym, warto pamiętać, że styl ten jest także bliski eklektyzmowi, łączącemu odmienne style aranżacji wnętrz. Wynika z tego możliwość eksperymentowania z wprowadzaniem kolorów i faktur do innych nurtów. Przykładowo, możemy zdecydować się na wykonanie patchworkowego akcentu w nowoczesnej kuchni pod postacią wzorzystego, białoczarnego wykończenia podłogi za pomocą płytek gresowych Frame 15 Decor Clover B&W Flat. Jednak styl patchworkowy możemy wykorzystać również i w bardziej klasycznych kompozycjach, a jedną z nich jest styl rustykalny. We wnętrzach inspirowanych tym nurtem, atrakcyjnym wizualnie, a jednocześnie zachowującym kanony, detalem może stać się wykorzystanie płytek patchworkowych do efektownego wykreowania niepowtarzalnej kompozycji, chociażby na odcinku ściany dzielącym blat roboczy od podwieszonych szafek kuchennych. Warto jednak pamiętać, że o ile możemy pozwolić sobie na mieszanie wzorów, to w przypadku rustykalnego wnętrza najlepiej będzie pozostać przy roślinnych inspiracjach oraz harmonii barw. Zapewniają ją, pasujące doskonale także do współczesnych projektów, białoniebieskie płytki ścienne Aragon Blue Decor Mix Mate.

Energetycznie, czy elegancko? Sprawdź płytki heksagonalne

Całkiem sporo możliwości aranżacyjnych stwarzają nam płytki heksagonalne. Jest to szczególnie popularny obecnie rodzaj ceramiki, który z wyglądu przypomina plaster miodu. Kształt ten jest preferowany przez osoby poszukujące nietuzinkowych rozwiązań, w stylu art deco i boho, ale niektóre z modeli płytek są wręcz stworzone do wnętrz w stylu glamour lub klasycznym.

Jeżeli zależy nam na stworzeniu współczesnej jadalni, którą będzie wyróżniała wewnętrzna energia i optymistyczny image, to godne uwagi są zwłaszcza płytki heksagonalne w wersji lastryko. Ceramika wykonana w tej technologii wyróżnia się naturalnymi walorami wizualnymi, gdyż na powierzchni lica płytki widoczne są wielobarwne, drobne kawałki kamyczków. Dzięki temu aranżacja w stylu art deco lub boho nabiera dodatkowej głębi. W obu przypadkach najlepiej sprawdzą się jaśniejsze modele ceramiki, z większą liczbą delikatniejszych, kolorowych akcentów. Wielbiciele ponadczasowej elegancji z pewnością docenią połączenie nowoczesnego kształtu sześciokąta i ponadczasowych walorów marmuru. Nie musimy nawet mieć gotowej koncepcji, by spoglądając na płytki gresowe Zaire Carrara, szybko stworzyć wokół nich zarys projektu, opartego o piękne i pieczołowicie wykonane, klimatyczne meble.

Ciemne kolory nie są nudne!

Ciemne barwy wymagają nieco więcej uwagi, ale rekompensują nam one nasze wysiłki za sprawą niepowtarzalnych możliwości aranżacyjnych. Dzięki płytkom ściennym lub podłogowym w zdecydowanej tonacji możemy wykreować wnętrze oparte o jedną z dwóch inspiracji.

Pierwszą drogą jest dobranie płytek, mebli i innych elementów wyposażenia, tak by pozostawały one względem siebie w harmonii. Dobrym pomysłem może okazać się na przykład połączenie ciemnoczerwonej płytki ściennej Artisan Burgundy z nieco jaśniejszą szarą ceramiką i białoczarnymi szafkami. Wnętrze takie będzie proste, ale jednocześnie uzyska ono swój własny, unikalny image. Drugi nurt zakłada natomiast zaprojektowanie kontrastowych zestawień, będące jednocześnie kwintesencją idealnej kompozycji. Klasycznym przykładem tej szkoły jest para biel i czerń, jednak możliwości jest o wiele więcej, a kluczem mogą okazać się inne pary barw. Czerń może zastąpić grafit, butelkowa zieleń czy głęboka szarość, biel zaś kolory w pastelowych odcieniach.

Jasna i przestronna, czyli kuchnia w tonacji bieli

Jak mawiają Anglicy: last but not least, czyli na koniec o bieli, a więc wizja nowoczesnej jadalni, zaprojektowanej w oparciu o biel. Barwa ta, poza swoimi walorami estetycznymi, doskonale rozjaśnia optycznie i powiększa kameralne pomieszczenia. Ponadto białe kafelki są bardzo uniwersalne, znajdą one swoje miejsce w praktycznie każdej kompozycji, niezależnie od tego, czy naszym gustom jest bliższa klasyczna elegancja, czy nowoczesny minimalizm.

Doskonałym pomysłem, jednym z gatunku tych, pozwalających na wykreowanie nowoczesnej, a jednocześnie klimatycznej przestrzeni, jest połączenie bieli szarością. Wybierając białe płytki ścienne Blanco Brillo oraz szare kafelki na podłogę w kuchni, wraz z dopasowanym sprzętem AGD, otrzymujemy kompletny projekt minimalistycznej kuchni. Co ważne, aranżacja taka jest nie tylko ładna, ale również i prosta do wprowadzenia do naszego domu, a z drugiej strony pozostawia ona także pewne pole do delikatnych eksperymentów z innymi kolorami.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej ceramiki, która pomoże Ci w stworzeniu niepowtarzalnej kuchni, a której wizualizacje stworzą dla Ciebie nasi projektanci. Brzmi interesująco? Zadzwoń, umów się!

 


product